Botox

Zwalczymy Twoje zmarszczki

Czym jest Botox ?

Popularnie zwana jadem kiełbasianym – jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami.

Jak działa Botox?

Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Toksyna wiąże się z błoną presynaptyczną płytki motorycznej i blokuje wydzielanie acetylocholiny, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się a zmarszczki rozprostowują się.

Na jakie obszary twarzy jest polecany?

Preparat ten przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy – tzw. kurzych łapek wokół oczu, zmarszczek palacza, zmarszczek na czole i bruzdy między brwiami (lwia zmarszczka).
Ponadto można uzyskać efekt podniesienia opadających powiek czy uniesienia opadniętych kącików ust. Zabieg ostrzykiwania Botox’em łagodzi bruzdy na dekolcie i szyi oraz koryguje linię żuchwy.
W medycynie estetycznej toksyna botulinowa stosowana jest również do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Toksyna botulinowa może też uwolnić nas od bólów głowy – podana w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

Jak wygląda i jak długo trwa zabieg?

Zabieg wykonywany jest przez lekarza, który podskórnie przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą precyzyjnie wstrzykuje niewielką ilością preparatu w okolicę zabiegową. Zabieg trwa krótko – w zależności od liczby leczonych miejsc trwa do kilkunastu minut.

Co będziesz odczuwać podczas zabiegu?

W trakcie trwania zabiegu możesz odczuwać delikatne ukłucia. Bolesność zabiegu jest niewielka i do zaakceptowania przez praktycznie wszystkich pacjentów. U osób z niskim progiem bólu stosuje się znieczulenie miejscowe.

Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu?

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny po około tygodniu.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekty działania toksyny botulinowej są odwracalne i przemijające, utrzymują się 3-7 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania, a co za tym idzie odstępy między kolejnymi zabiegami, wydłużają się.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Botox’u

Przeciwwskazaniem do stosowania toksyny botulinowej są: zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki, matki karmiące, osoby biorące leki takie jak: tetracyclina, linkomycyna i inne antybiotyki aminoglikozydowe jak gentamycyna, neomycyna i streptomycyna ( mają zdolność do współdziałania z toksyną i zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych), choroby płytki nerwowo-mięśniowej (np. miastenia gravis), uczulenie na albuminę ludzką, przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. RZS), branie leków pomocnych w leczeniu problemów rytmu serca (tj. chinidyna), choroby ALS czy choroba Alzheimera.